Jdi na obsah Jdi na menu
 


Článek ve Smržovském zpravodaji

12. 2. 2012

Kynologický  rok 2011 na Smržovce

Po celý rok 2011 kynologové na Smržovce nezaháleli, zúčastnili se mnoha akcí a tak jsme se rozhodli poinformovat všechny čtenáře Smržovského zpravodaje.
Kynologický klub Smržovka má dlouhou historii a pomohl vychovat mnoho generací psů i jejich páníčků. V současnosti se jeho členové pravidelně schází  každou  neděli od 9:00 hodin. Tato doba je vyhrazena začátečníkům a jejich mladým psíkům, kteří docházejí na  kurz poslušnosti. Od 10:00 hodin cvičí poslušnost a obranu ti zkušenější členové. Od podzimu 2011 byl obnoven kurz Agility a všichni, které tento krásný sport se psem láká, se mohou dostavit na pravidelné tréninky vždy v pátek odpoledne. V zimě se budou všechny páteční a nedělní tréninky konat dle aktuálního počasí. 
Pro lepší informovanost členů klubu i široké veřejnosti má Kynologický klub i své internetové stránky – www.zkosmrzovka.estranky.cz.
Nesmíme také zapomenout na práci při zvelebování cvičiště, v roce 2011 odpracovali členové klubu 120 brigádnických hodin.
Tak a nyní se vrátíme o rok zpět a zopakujeme si akce a události, kterých se naši členové zúčastnili a kde velmi úspěšně reprezentovali náš kynologický klub.


Leden 2011
V lednu při záplavě sněhu se moc cvičit nedalo, proto jsme se zúčastnili několika psích výstav. Na Národní výstavě v Olomouci získala fenka Bernského salašnického psa Cinderella Záře démantů (dále jen CINDA) ocenění Velmi nadějná 1. Na Mezinárodní výstavě  (MVP) v Trenčíně pes Bernského salašnického psa JCh.Love Me Queen Elsa (dále jen LAVÍK) známku Výborný 2 a Res.CAC.

  
Únor 2011
Hned počátkem února jsme vyrazili na dvojvýstavu do Brna. Naše umístění CINDA – Velmi nadějná 1 a velmi nadějná 2, LAVÍK – výborný 2 a Res.CAC, Belgický ovčák – Malinois pes Ch.Belphegor (dále jen BELPH) pak známku Výborný 1, CAC, a Res.CACIB. Ke konci února jsme vyjeli do Polska na prestižní výstavu Champion Championů v Lezsně a BELPH získal titul Výborný 1, CWC (čekatel polského šampiona) a BOB (vítěz plemene). Mladá fenka JCh.Icona Kwanah (dále jen  ICONA) pak  také titul CWC.


Březen 2011
V březnu již počasí umožnilo i tréninky na cvičáku a zbyl i čas na úklid po zimě.
Na výstavě ve slovenské Nitře opět bodovali berňáci – CINDA Výborná 2 ve třídě mladých a LAVÍK výborný 2 a Res.CAC. Na konci března se BELPH zúčastnil Klubové výstavy belgických ovčáků v maďarské Budapešti, kde získal ve třídě pracovní titul výborný 1, CAC a výběrovou Chovnost – Selekci (T.s.). LAVÍK splnil bonitaci a stal se chovným psem.


Duben 2011
Hned na počátku dubna čekala i ICONU její bonitace, úspěšně ji splnila, na povahovém testu získala krásných 93 bodů (max.100) a stala se chovnou fenkou. Národní výstava v Ostravě byla velmi úspěšná pro Maliňáky – BELPH – výborný 1, CAC, Národní vítěz a BOB, JCh.Charity Kwanah (RITA) – výborná 2, Res.CAC, berňáci LAVÍK také Res.CAC  a CINDA výborná 3. Poslední výstavou v dubnu byla MVP v Berlíně, kde zabodoval LAVÍK – skvělá výborná 1 a VDH-Cha (čekatel německého šampiona).
A konečně jsou tu i první závody, kterých jsme se zúčastnili – závod O pohár Pňova (obec poblíž Kolína). BELPH se vyznamenal  a  v kategorii IPO-V obsadil senzační 1.místo.


Květen 2011
V květnu se naplno rozbíhá výcvik a příprava na zkoušky. I výstavní kalendář je nabitý akcemi.
Výstava v Banské Bystrici byla úspěšnější pro berňáky – LAVÍK opět výborný 2, Res.CAC, maliňák BELPH výborný 1. Na Krajskou výstavu v Mladé Boleslavi jeli berňáci - LAVÍK výborný 1, vítěz třídy otevřené, Iccony Queen Elsa (dále jen IKY) – také výborná 1, Vítěz třídy otevřené. Nedaleká polská Jelenia Góra hostí výstavu psů vždy v polovině května, berňáci skvěle bojovali – LAVÍK výborný 1 a CWC a CINDA Výborná 1, Vítěz mladých, Best Junior. Výstava v Litoměřicích je naše oblíbená záležitost a účastníme se jí pravidelně, letos BELPH 2x výborný 1 a 2xCAC, CINDA 2x výborná 3 v mladých.


Červen 2011
V červnu není o akce nouze, krásné počasí nahrává pořadatelům akcí, 1.6. je Den dětí a s ním jsou spojeny i různé ukázky výcviku psů pro děti. I naši členové se takových akcí účastní  a děti jsou vždy naprosto nadšené. V roce 2011 proběhly takové ukázky dvě. 4.června ukázka pro děti na Dětském dni Ranč u Potoka a 11.června Dětský den Jesenný.
I psí výstavy probíhají venku a jsou krásné, Národní výstavy v Klatovech se zúčastnili Maliňáci – BELPH výborný 1, CAC, ICONA výborná 2, Res.CAC. Berňáci jeli do Polska – MVP Leszno – CINDA i LAVÍK shodně výborní 4. Klubová výstava je pro každé plemeno prestižní akcí v roce a belgičtí ovčáci ji mají v Mladé Boleslavi v areálu Krásná louka. Letos BELPH 2x výborný 2 a 2xRes.CAC, získal i výběrovou chovnost -  Selekci (s.), ICONA výborná 4 v silné konkurenci. Poslední výstavou v červnu bývá MVP v Brně, obvykle spojená s veletrhem chovatelských potřeb. Maliňáci měli úspěch – BELPH výborný 2, Res.CAC, ICONA – výborná 1, CAC, Res.CACIB.
A jsou tu první zkoušky roku 2011 na Smržovce – 19.6.2011, podle Národního zkušebního řádu (NZŘ). Celkem se přihlásilo 8 účastníků – 6xZZO, 1xZVV1 a 1xZPO1, z toho byli 4 přímo  členové Smržovky, ostatní z jiných kynologických klubů z okolí. Všichni zkoušky splnili, ZZO – Německý ovčák fenka Aira Kazanova zahrada (ARINA), ZZO – LAVÍK, ZVV1 – BELPH a ZPO1 – Německý ovčák pes Jonny Jales Bohemia (JOHN).


Červenec 2011
Hned 2.7. se konali druhé zkoušky z výkonu, tentokrát podle Mezinárodního zkušebního řádu IPO, účastníků bylo 5, 1xBH, 1xVPG1, 1xVPGA, 1xIPO1 a 1xIPO3, z celkového počtu byli 4 ze Smržovky. Úspěšný byl BELPH – splněná zkouška VPG A.
p1000302.jpgKrátce potom vyrazili Němečtí ovčáci ARINA a Farin Eden Severu (FARIN) na Oblastní výstavu NO do Nového Boru. FARIN získal známku Velmi dobrá 4 a ARINA známku Dobrá. Berňáci vyjeli do daleké Paříže na Světovou výstavu psů – CINDA získala výbornou ve třídě mladých a LAVÍK s krásným  posudkem ve třídě otevřené velmi dobrou (byl jedním z nejmladších psů). Na Národní výstavě v Mladé Boleslavi obdržela CINDA Výbornou 2. LAVÍK si ještě odskočil na Klubovou výstavu BSP do Německa a získal tam cennou Výbornou.


agility.jpgDalší tradiční akcí na cvičáku na Smržovce je tábor agility. Probíhá vždy v polovině července a má mnoho pravidelných táborníků. Celý týden tréninků pod vedením vynikajících trenérů, např. účastnice několika Mistrovství světa, nese své ovoce. Tábor vyvrcholil oficiálními závody agility (první na Smržovce). Jen počasí letos zradilo a téměř stále pršelo.

 

 

Srpen 2011
V srpnu jsme se pravidelně scházeli na výcviku. Berňáci jeli na výcvikový tábor přátel BSP do Heroltic a složili nové zkoušky – LAVÍK i CINDA zkoušku ZOP.
MVP Mladá Boleslav je další tradiční výstavou, kam rádi jezdíme. CINDA i LAVÍK oba výborná 3, belgáni ICONA – výborná 1, CAC a BELPH výborný 1, CAC, Res.CACIB.


vystavabrno.jpgZáří 2011
3. září se konal náš oblíbený závod – Závod dvojic v Lomnici nad Popelkou. Nemohli jsme chybět, letos jsme vyjeli ve složení – v kategorii ZZO – ARINA a JARA (BO – Malinois ICh.Ciara Kwanah), v hlavní kategorii podle ZVV1 – dvojice – JOHN a ASINA (Německý ovčák Alma Mijako) a BELPH (tomu na poslední chvíli odřekla účast druhá část dvojice, ale na místě doplnil jinou  dvojici). Naše výsledky na tomto závodě:
Kategorie ZZO – 2.místo JARA, 6.místo ARINA
Kategorie dvojic – 6.místo BELPH, 8. místo JOHN a ASINA
Stejný víkend proběhl ještě jiný závod – v Jabkenicích, tam vyjel FARIN a v kategorii ZM obsadil krásné 3. místo.
Na výstavu v Brně jeli berňáci  - LAVÍK byl výborný 3, CINDA byla skvělá – výborná1, CAJC a Nejlepší mladá. Maliňáci jeli na MVP v polské Wroclawi a také úžasně zabojovali. ICONA – výborná 1, CWC, CACIB, BELPH – výborný 1, CWC, CACIB a BOB, JARA – výborná 1, Nejlepší veterán.


Říjen 2011
A je tu další ukázka pro děti, 7. října naší členové navštívili Mateřskou školku v Jabloneckých Pasekách, děti jásali nadšením, ukázky se moc povedly.
klubovka2011.jpgVýstavy byly pouze dvě – Klubová výstava BSP Zárybničná Lhota znamenala obrovský úspěch pro CINDU. Získala titul CAJC, Nejlepší mladá a Klubový vítěz mladých. MVP České Budějovice byla úspěšná pro belgičany – ICONA – Výborná 2, Res.CAC a BELPH výborný 1, CAC a CACIB.
29. října jsme jeli na další zkoušky z výkonu, proběhly v ZKO Jenišovice podle zkušebního řádu KJ Brno. Všech pět členů Smržovky bylo úspěšných a složili tyto zkoušky:
ZOP – IKY, ICONA, ARINA, BONA (Bílý švýcarský ovčák – Nota Bonna Taien) a
ZPU2 – BELPH.


Listopad 2011
Listopad byl ve znamení dvou výstav a dvou zkoušek.
MVP v Praze se prezentovali BELPH – Výborný 2, Res.CAC, LAVÍK – výborný, CINDA Výborná 2. Dvě MVP ve slovenské Nitře navštívil BELPH – 2xCAC, Res.CACIB a CACIB.
6p1050637.jpg.listopadu se konali v pořadí třetí zkoušky na Smržovce, podle NZŘ. Sedm účastníků nastoupilo na 5xZZO, 1xZVV1 a 1xZVV2, 4 zkouškaři byli ze Smržovky. Z našich byli úspěšné dvě fenky – ZZO složila ICONA a ZZO složila BONA.
Poslední zkoušky roku 2011 byli 13.11., podle IPO. Celkem 8 účastníků nastoupilo na tyto zkoušky: 2xBH, 1xVPG1, 1xIPO3, 2xFPr1, 1xFPr2, 1xFPr3 a opět 4 účastníci ze Smržovky, ostatní z jiných organizací. Skvělého výkonu dosáhl JOHN, kdy složil vrcholovou zkoušku IPO3.


Prosinec 2011
4. prosince proběhla Výroční členská schůze, na které byl zvolen nový výbor klubu. 

V roce 2012 nás opět čeká mnoho práce při výcviku i údržbě celého areálu. Plánujeme  zkoušky z výkonu, tábor agility, novinkou budou i Klubové závody v poslušnosti, obraně i agility. Těšíme se na všechny nové členy, kteří přijdou do našeho klubu a věříme, že se jim bude práce se psem líbit, stejně jako nám, členům ZKO č.492 Smržovka.

Za  KK Smržovka Zuzana Mrňáková